Hrubý Jeseník

Wycieczka autokarowo – piesza


Hrubý Jeseník


Trasa wycieczki prowadzi przez najciekawsze fragmenty najwyższego pasma górskiego Sudetów Wschodnich, Wysokiego Jesionika. Zobaczymy również interesujący zamek biskupów wrocławskich w Javorníku, jedną z najpiękniejszych jaskiń sudeckich i wybraną w 2005 roku jednym z 7 cudów Czech, elektrownię szczytowo-pompową Dlouhé Stráně

Noclegi zarezerwowane zostały w czteroosobowych chatkach na campingu Bobrowník w miejscowości Lipová-lázně.Program wycieczki

Dzień pierwszy:

Trasa przejazdu: Jelenia Góra – Świdnica – Dzierżoniów – Paczków – Javorník – Jaskinie Na Pomezí – Lázně Jeseník - Lipová-lázněJavorník – zwiedzamy dominujący nad miastem i okolicą, wzniesiony na skalistym wzgórzu zamek Jánský Vrch. Zamek ten od XIV wieku do 1945 roku był rezydencją biskupów wrocławskich (nazwa pochodzi od imienia św. Jana Chrzciciela – patrona diecezji wrocławskiej). Wewnątrz XVIII i XIX-wieczne sale z oryginalnym wyposażeniem, kaplica zamkowa oraz ciekawostka – jedna z największych w Republice Czeskiej kolekcja fajek (ok. 1200 egzemplarzy).Jaskinie Na Pomezí są największym systemem jaskiniowym w Czechach wytworzonym w krystalicznym wapieniu – marmurze. We wnętrzu korytarze szczelinowe i wysokie sale z bogatą szatą naciekową koloru białego, żółtego, pomarańczowego i brązowego. Formacje naciekowe tworzą kaskady, masywne skomplikowane stalaktyty i malownicze jeziorka.Lázně Jeseník - założone w 1822 roku przez Vincenza Priessnitza (nazwa prysznic pochodzi od jego nazwiska) uzdrowisko, w którym wykorzystuje się lecznicze działanie zimnej wody źródlanej. W swoim domu rodzinnym (obecnie muzeum) Priessnitz zbudował pierwszy ośrodek wodoleczniczy na świecie. Uzdrowiskowa zabudowa zachwyca swą architekturą, a potężna sylwetka Sanatorium Priessnitz dominuje nad okolicą i widoczna jest z wielu kilometrów.Dzień drugi:

Rano przejazd do elektrowni Dlouhé Stráně.Dlouhé Stráně – największa w Europie Środkowej elektrownia szczytowo-pompowa (650 MW mocy, 550 m różnicy poziomów) – w centrum informacyjnym oglądamy makiety, film, następnie urządzenia elektrowni znajdujące się we wnętrzu góry, po czym wjeżdżamy na poziom górnego zbiornika (1353m).Po zwiedzeniu elektrowni jedziemy na przełęcz Červenohorské sedlo i wychodzimy na trasę pieszą głównym grzbietem Wysokiego Jesionika: Červenohorské sedlo – Švýcárna – Pradziad – Barborka – Dolina Białej Opavy – Karlova StudánkaŠvýcárna – najstarsze czeskie schronisko turystyczne w JesionikachPradziad - najwyższy szczyt (1491 m) Sudetów Wschodnich. Na wierzchołku 162-metrowa wieża telewizyjna z tarasem widokowym (wjazd 50 kč) na wysokości 80 metrów (wspaniała panorama, przy dobrej pogodzie widoczne Karkonosze i Tatry).Dolina Białej Opavy – romantyczny kanion z licznymi wodospadami i kaskadamiKarlova Studánka – znane uzdrowisko malowniczo położone u podnóża Pradziada, pomiary klimatyczne dowodzą, że jest tu najczystsze powietrze w Czechach.Dzień trzeci:

Rano przejazd do miejscowości Ramzová. Wyjście na trasę pieszą: Ramzová – Šerák – Keprník – Červenohorské sedlo. Na Šerák można wjechać koleją krzesełkową (170 kč).Šerák – szczyt 1351 m na głównym grzbiecie Wysokiego Jesionika, bezpośrednio pod szczytem znajduje się schronisko Chata Jiřího z 1888 roku.Keprník – najwyższy szczyt (1423 m) północnej części Wysokiego Jesionika, wybitny punkt widokowy.Červenohorské sedlo – przełęcz (1013 m) w połowie głównego grzbietu Wysokiego Jesionika, jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarstwa zjazdowego na Morawach, węzeł szlaków turystycznychZ przełęczy Červenohorské sedlo odjeżdżamy przez Šumperk, Vamberk, Náchod, Trutnov, Lubawkę do Jeleniej Góry.

SzukajKontakt

Wiktor Gumprecht
Szkolna
58-533 Mysłakowice koło Jeleniej Góry
tel. +48 500 279 011
fax. brak
e-mail: wiktorgumprecht@o2.pl
NIP: 611-142-48-35
Regon: 020768725